בארץ העובדים העניים

מעל כל במה ומול כל מצלמה חוזר שר האוצר יובל שייניץ על סיפור אחד ויחיד: המדיניות הכלכלית שלו ושל נתניהו מונעת אבטלה! הנה, למשל, בעימות טלוויזיוני ארוך למדי (מלפני כחודשיים, ובטרם המלחמה בדרום והפריימריז בשתי המפלגות, ולפני פרסום התכנית הכלכלית של מפלגת העבודה) חזר השר לאורך הדיון כולו על טענה אחת ויחידה: ממשלת נתניהו הגדילה את הצמיחה, כלומר, הורידה את האבטלה. שיעור האבטלה בישראל, טען השר, נמוך יותר מאשר במדינות אירופה. הכיצד? שאל שטייניץ והסביר: משום שמדיניות נתניהו-שטייניץ מושכת לכאן משקיעים. ומשקיעים פירושם מעסיקים. ומעסיקים פירושם משרות חדשות. על אותו רעיון עצמו, אבל מן הכיוון ההפוך, חזר שטייניץ לאחרונה כאשר השתלח בתכנית הכלכלית ובשלי יחימוביץ: המדיניות שלה, כך טען, תבריח מכאן משקיעים ובאופן זה תגרום לפיטורים המוניים. לעומת זאת, הוא עצמו, ופטרונו בלשכת ראש הממשלה, מצילים את העובדים ואת המשק מסכנת האבטלה.

האמת היא שלפחות בדבר אחד יובל שטייניץ צודק! ב 17 באוקטובר פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דו"ח מפורט שכותרתו "פני החברה הישראלית". מן הנתונים עולה כי בעשור האחרון עלה אחוז המועסקים באירופה ובישראל. אבל בעוד מדינות ה OECD הגיעו רק עד לשיעור מועסקים של 70.8% (בממוצע), בישראל יש 72.1% מועסקים. את ההפרש של 1.3% אחוז לטובתנו אנחנו אמורים לייחס למדיניות הכלכלית המוצלחת של משרד האוצר.

אבל באותו דו"ח של השלכה המרכזית לסטטיסטיקה מחודש אוקטובר נכתב, ששיעור הישראלים הנמצאים בעוני או בסכנת עוני גבוה מאוד ביחס למדינות אירופה. שיעור זה עומד בישראל על 31%. כמעט אחד מכל שלושה ישראלים הוא עני או נמצא בסכנת עוני. ממוצע האיחוד האירופי הוא 16% בלבד. יוון וספרד, החביבות כל כך על ביבי נתניהו, הן המדינות האירופאיות שבהן הסיכון לעוני גבוה במיוחד, אך הוא עומד שם רק על 20%, אחד עשר אחוזים פחות מישראל.

השילוב שבין נתוני אבטלה נמוכים ונתוני עוני גבוהים כל כך הוא מדהים! מסתבר, שבישראל העבודה לא מפרנסת את בעליה ולא מעניקה לו אפשרות לחיים בכבוד. אלפי ישראלים זוכים משר האוצר שלהם (ומהמשקיעים שהוא "משך" לישראל) לתענוג המפוקפק של עבודה קשה ומשעממת, בשעות ארוכות, בלי תנאים או קביעות, ועם תלוש משכורת שמשאיר אותם עניים. דו"ח העוני של המוסד לביטוח לאומי, שפורסם לפני ימים ספורים, מבהיר היטב את מה ששר האוצר מנסה להסתיר: 65% מן המשפחות העניות בישראל הן משפחות של אנשים עובדים!

בתום יום העבודה הארוך חוזרים העובדים העניים הללו, בשעה מאוחרת מידי, אל דירה קטנה מידי (עם שכר דירה גבוה מידי), אל ילדים שצריך להביט להם בעיניים ולהגיד להם: "אין. אי אפשר. אנחנו עניים". ולמחרת בבוקר הם שולחים את הילדים האלה רעבים אל בית הספר, ויוצאים בעצמם לעוד יום של עבודת-דחק, בחסדם של השר שטייניץ וראש הממשלה נתניהו.

עבודה ראויה לשמה היא כזו המפרנסת את בעליה, מאפשרת לו לעמוד ברשות עצמו, לתרום לחברה ולהביא לידי ביטוי את כשרונותיו. המדיניות של נתניהו ושטייניץ מסירה מן העבודה את כל התכונות הללו, ולכן דבריו של שר האוצר על אחוזי האבטלה הנמוכים הם בגדר התפארות תפלה ונבובה: כשבני ישראל היו עבדים לפרעה במצרים, הם נהנו מאפס אחוזי אבטלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *